Блокування ПН, як новий головний біль бізнесу, створює більше питань, аніж відповідей. Хто ризикує, що робити, як розблокувати?

Сьогодні ми спробуємо коротко викласти основні моменти цієї проблеми та надати рекомендації, як не потрапити під блокування ПН і що робити, якщо це все ж таки трапилось з вами.

По-перше, ще раз прогляньте, які накладні, відповідно до чинного законодавства, підпадають під перелік «ризикових», а після проаналізуйте, чи можливе видання таких накладних під час вашої підприємницької діяльності.

Тож якщо є можливість убезпечити себе від теоретичного блокування – зробіть це.

По-друге, щойно ви отримали повідомлення про блокування вашої ПН – готуйте пакет документів в ДФС із детальним описанням господарської операції. Не обмежуйтесь поданням лише первинної документації.

Акцентуйте увагу контролюючого органу на процедурі здійснення господарської операції, зверніть увагу на її необхідність і корисність. Навіть якщо це не спрацює зараз – це буде в нагоді під час судового оскарження.

По-третє, якщо комісія ДФС прийняла рішення про відмову в реєстрації ПН, не слід оминати адміністративне оскарження такого рішення. Під час розгляду скарги має бути присутній представник Міністерства Фінансів, що допоможе зробити цей розгляд об’єктивнішим.

По-четверте, не слід забувати, що хоча адміністративне оскарження передує судовому і часто є підготовкою, воно все ж таки має свою специфіку. Для судді слід підготувати повний опис ситуації щодо заблокованої ПН – від прийняття рішення про здійснення цієї господарської операції до моменту винесення рішення ДФС про розгляд скарги щодо блокування ПН. Виходячи із специфіки компанії вже вирішувати, які саме документи, окрім первинних, слід подати.

Гарне враження будують документи, які підтверджують реальність операції: свідоцтва на товари, експертні висновки, фото- та відео-докази. Все, що може ще раз довести, що операція таки була. Враховуйте, що під час судового розгляду ви маєте право подавати і ті документи, які не були задіяні в попередніх процедурах.

Проте, незважаючи на всю важливість процедур оскарження блокування ПН, зважаючи за завантаженість українських судів краще робити акцент на превентивні заходи, попередньо детально аналізувати свою майбутню діяльність та намагатися не потрапляти в такі ситуації.