У звʼязку із постійними ризиками проведення перевірок з боку державних органів, найактуальнішим для бізнесменів є належне ведення бухгалтерської та іншої документації, у відповідності до вимог чинного законодавства.

Сьогодні ми б хотіли звернути увагу на питання підписання документів керівником та бухгалтером юридичної особи під час їх перебування у відпустці. Всі ми розуміємо, що іноді, поки директор чи бухгалтер у відпустці, документи накопичуються, і особа підписує їх коли приходить
на роботу, а дата документа є, зазвичай, датою його складання. Але чи можна так робити?

Керівник і бухгалтер є посадовими особами підприємства, і хоча їх відповідальність є більшою, ніж відповідальність інших працівників, за трудовим законодавством вони залишаються найманими працівниками. І як всі працівники, мають право на відпочинок і відпустку.
Зважаючи на зміст ст.79 КЗпП України, працівник може бути викликаний з відпустки у звʼязку із виробничою необхідністю, стає очевидним, що відпустка сама по собі взагалі не передбачає виконання працівником його трудових обовʼязків.

Отже, ані бухгалтер, ані керівник, під час своєї відпустки не можуть підписувати ніякі документи.
Аналогічного висновку дотримується і Мінсоцполітики у своєму листі від 17.10.2016 №376/06/186-16, додатково аргументуючи тим, що оскільки працівника не можна притягнути до відповідальності під час його перебування у відпустці, у цей час він взагалі не може бути
допущений до виконання трудових обовʼязків.

Звісно, щодо керівника, якщо він є одноособовим виконавчим органом юридичної особи, цю позицію можна назвати спірною, оскільки відносини з ним регулюються ще й цивільним законодавством, окрім трудового. Але, з метою мінімізації ризиків оспорювання повноважень
підписанта документа простіше не допускати таких ситуацій.

Тому перед тим, як директор чи бухгалтер йдуть у відпустку, доцільно винести відповідний наказ або довіреність, яким делегувати виконання зобовʼязань таких працівників іншій особі на весь час такої відпустки.