Процесуальна реформа впроваджує в Україні таке явище, як «електронний суд». Певні його аспекти вже мали місце і до нових процесуальних кодексів, як то он-лайн сплата судового збору, смс-повістки та інше. Проте, відповідно до нововведень, дане поняття стане комплексним, що дозволить зекономити час та ресурси учасникам судового процесу, а також забезпечить спрощений доступ до матеріалів справи.

Відтак, такі учасники судового процесу, як адвокати, арбітражні керуючі, нотаріуси, експерти та інші зобовʼязані зареєструвати свою офіційну електронну пошту (з якої вони будуть подавати документи)в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі та забезпечити наявність електронного цифрового підпису, яким вони будуть посвідчувати документи, що подаються. Інші учасники реєструються в ЄСІТС за власним бажанням.

Після реєстрації особи в ЄСІТС суд надсилатиме їй документи, що підлягають врученню під час судового провадження, виключно в електронній формі. Сама ж особа також подає документи через ЄСІТС, засвідчивши їх власним електронним підписом та надавши документ, що підтверджує її повноваження як учасника судового процесу. Звичайно, законодавство не обмежує право особи подати документи в паперовому вигляді через судову канцелярію, проте якщо попередній документ (позов, апеляційну чи касаційну скаргу) вже було подано в електронній формі, всі подальші документи можуть бути подані в паперовому вигляді лише після отримання відповідного судового дозволу.

Важливою новелою є те, що всі документи, подані під час судового провадження, переводяться в електронну форму і суд приймає рішення на підставі тих матеріалів, які наявні в нього в електронній формі. Таким чином, будь-який учасник судового провадження може перевірити всі наявні матеріали справи через електронний доступ, без подання клопотання про ознайомлення з матеріалами справи і не чекаючи дня такого ознайомлення.

На наш погляд, такі новели покращать інформування учасників судового провадження про всі зміни, що відбуваються під час розгляду їх справи, а також забезпечать схоронність і безпеку поданих документів, що в свою чергу дозволить в будь-який момент перевірити наявність необхідного документу в матеріалах справи.