Питання вибору оптимальної системи актуальне для будь-якого бізнесу, і нарешті воно впритул добралось і до працівників ІТ-сфери.

Зважаючи на те, що більшість програмістів працюють як ФОПи, в даній статті ми розглянемо варіанти вибору системи оподаткування орієнтуючись більше на цю категорію осіб. В той же час, певні аспекти торкнуться і тих, хто надає послуги програмування через юридичну особу.

Майже всім ФОПам доцільно починати свою діяльність зареєструвавшись платником єдиного податку (за деякими виключеннями, коли особа точно знає, що заплановані доходи не будуть регулярними і співрозмірними із сумою щомісячних відрахувань).

Підходящими для такої діяльності є єдиний податок ІІ та ІІІ групи.

Вимоги для платників єдиного податку ІІ групи:

  • Бути зареєстрованим ФОПом;
  • Надавати послуги платникам єдиного податку та/або населенню;
  • Кількість найманих працівників не може бути більше 10;
  • Річний дохід не може перевищувати 1,5 млн.грн.

Зауважимо, що перебування на ІІ групі єдиного податку одразу звужує коло потенційних клієнтів працівника ІТ-сфери (оскільки вони можуть бути або платниками єдиного податку, або просто фізичними особами), а також, зважаючи на прогресивність розвитку ІТ-сфери, несе ризик перевищення допустимого ліміту доходу. В той же час, коли ФОП буде бачити, що його доходи вже загрожують перевищити встановлений законодавством ліміт, він може подати заяву про перехід на ІІІ групу єдиного податку, але не пізніше, ніж за 15 календарних днів до початку нового кварталу.

Якщо ж перевищення ліміту таки відбулося, цей доход підлягатиме оподаткуванню за ставкою у 15%.
З урахуванням встановлених обмежень, працівники ІТ-сфери все ж таки частіше обираєть ІІІ групу єдиного податку. При такій системі оподаткування вони не обмежені у кількості найманих працівників, а також можуть здійснювати свою діяльність як у формі ФОП, так і у формі юридичної особи.

При цьому, платникам ІІІ групи надається альтернатива у виборі ставки єдиного податку:

  • 3% + сплата ПДВ на загальних підставах;
  • 5% з урахуванням ПДВ.

Цей вибір вже залежить від умов, на яких особа надаватиме свої послуги. Відповідно до чинного податкового законодавства, ПДВ сплачується, якщо послуги надаються на митній території України. Але ці послуги, у урахуванням їх специфіки, часто надаються за межами України, що виключає їх оподаткування ПДВ. Також важливим аспектом є те, що якщо виконавець ІТ-послуги не отримує право власності на створену програмну продукцію і таке право власності переходить до замовника, такі операції підлягають оподаткуванню ПДВ на загальних підставах.

Тож виконавцю таких послуг слід спрогнозувати, на яких умовах вони надаватимуться, щоб обрати відповідну систему оподаткування.

Хоча ліміт доходу для платників єдиного податку ІІІ групи значно вищий – 5 млн.грн., не слід відкидати ризик його перевищення і краще бути завчасно повідомленим про наслідки.

Так, у разі перевищення встановленого ліміту, дохід у сумі перевищення підлягає оподаткуванню за одним з двох варіантів:

  • За ставкою в 15% від суми перевищення для фізичних осіб;
  • За ставкою в 6% (якщо за обраною системою ПДВ сплачується окремо) чи 10% (якщо ПДВ включено до ставки єдиного податку) для юридичних осіб.

У випадку недотримання умов перебування на спрощеній системі оподаткування таку особу буде переведено на загальну систему з першого місяця кварталу, наступного за тим, в якому відбулося порушення.