Фраза «В новий рік з новим податковим законодавством!» вже стала звичною для всіх українців. Давайте ще раз проглянемо, які нововведення вже почали діяти в поточному році.

Мабуть, одним з найщасливіших моментів для підприємців стало зупинення блокування податкових накладних. Повністю від ідеї такого блокування не відмовились, але практика показала, що шкоди від застосовуваної моделі було більше, аніж користі. Тож систему блокування призупинили для вдосконалення, чим наразі має займатись Кабінет Міністрів.

При цьому, усі накладні, що були заблоковані, якщо щодо них до 01.12.2017 року були подані письмові пояснення до ДФС або розпочату процедуру адміністративного оскарження, підлягали реєстрації. До всіх інших процедура реєстрації застосовується за старою схемою: платник податків має право подати пояснення, податкова має право їх не враховувати, і все починається з початку.

Дуже багато змін відбулося і щодо ПДВ. Коротко розглянемо їх.

  • Остаточно встановлено, що якщо товари/послуги придбавались без ПДВ, їх використання в господарській діяльності під час неоподатковуваних операцій також не передбачає нарахування ПДВ (ст..198.5 ПКУ).
  • Змінено порядок оподаткування ввезення товарів в ручній поклажі. Тепер оподаткування залежатиме від вартості такого багажу (не більше 500 та 1000 євро) та частоти перетинання кордону особою протягом 72 годин (ст..191.2 ПКУ).
  • Нова, зменшена ставка ПДВ в 7% застосовується до лікарських засобів, що внесені до Державного реєстру лікарських засобів, а також до медичних виробів (включаючи медичну техніку) яка внесена до відповідного державного реєстру та відповідає встановленим на державному рівні регламентам та вимогам.
  • Не підлягають оподаткуванню ПДВ вивезення в режимі експорту з 01.09.2018 по 31.12.2021 року – соєвих бобів, а з 01.01.2020 по 31.12.2021 року – ріпаку та свиріпи.
  • Звільнено від оподаткування ПДВ ввезення транспортних засобів, що оснащені електричними двигунами (за кодом УКТ ЗЕД 8703 90 10 10) Акцизний податок на цей товар також не нараховується.
  • Введено можливість розстрочення сплати ПДВ за ввезення в Україну технічного обладнання, передбаченого п.65 підр.2 р.ХХ ПКУ (якщо це обладнання ввозиться для власного використання і не ввозиться з Росії або тимчасово окупованої території України).
  • ПКУ розширено перелік програмної продукції, операції з якою звільняються від оподаткування ПДВ у випадку, якщо плата за них не є роялті.
  • Відтепер не підлягають оподаткуванню ПДВ активи та товари, що були отримані до 14.04.2014 року та знаходяться на території АТО та Криму.

Наразі це всі зміни, які тією чи іншою мірою стосуються всіх субʼєктів господарювання. Тож не забувайте перевіряти законодавство на предмет внесених змін під час ведення своєї господарської діяльності, щоб уникнути ризиків настання негативних наслідків.