Блокування податковим органом податкових накладних не зменшує своїх масштабів, що змушує бізнес відточувати навики оскарження таких дій.

В межах стандартного алгоритму у вигляді надання пояснень, адміністративного і судового оскарження, радимо використовувати судову практику, яка сформувалась на момент виникнення такої неприємної ситуації.

Наприклад, хотілося б звернути увагу на цікаве рішення Рівненського окружного адміністративного суду у справі №817/1147/17.

Суть справи досить стандартна – податковий орган спочатку зупинив, а потім відмовив у реєстрації ПН. Єдиним документом, винесеним під час таких дій, була квитанція №2, в якій вказано лише загальне твердження про те, що ПН не відповідає критеріям для оцінки ступеня ризику, які затверджені Наказом Міністерства Фінансів України №567.

І найцікавіше, що навіть під час судового розгляду податковий орган не зміг пояснити, яким саме критеріям не відповідає ПН (із посиланням на конкретний критерій) і в чому це виявлено.

Судом під час розгляду справи не тільки встановлено неправомірність дій податкового органу, а й детально розписано та акцентовано увагу на тому, що податківці порушили п.201.16.1 ст.201 Податкового кодексу України, оскільки проігнорували свій обов?язок зазначити чіткі та конкретні критерії ризику, на підставі яких і відбулося таке зупинення.

Дане судове рішення цікаве ще й тим, що суд, окрім визнання дій податкового органу неправомірними, у резолютивній частині рішення зобов?язав його зареєструвати податкові накладні, з приводу яких почалось це судове оскарження. Відповідно, у позивача немає необхідності витрачати час та зусилля на подачу всього пакету документів знову до податкового органу, але вже з вимогою зареєструвати таку накладну.

Додатково суд в своєму рішенні пояснив, що таке зобов’язання податкового органу зареєструвати податкові накладні не є підміною повноважень фіскального органу і втручанням в його діяльність. Відповідно до усталеної судової практики ЄСПЛ, така вимога є єдиним способом зобов?язати відповідача діяти у спосіб, встановлений чинним законодавством.

Наразі ще відсутня інформація про результати розгляду цієї справи в апеляційній інстанції, але ми радимо використовувати дане судове рішення для належного аргументування неправомірності дій податкового органу під час адміністративного та судового оскарження блокування податкових накладних.