Перевірки Держпраці на сьогодні наганяють такого ж страху на субʼєктів господарювання, як і податкові перевірки, зокрема своїми чималими штрафами.

Як свідчить статистика Держпраці, на сьогодні 60% перевірок цього державного органу відбуваються через порушення роботодавцями строків та розмірів виплати заробітної плати. 15% повʼязані з такими питаннями дотримання трудового законодавства, як тривалість відпусток, роботою понаднормово та неповний робочий день та ін. І ще 10% безпосередньо повʼязані з порушеннями під час оформлення трудових відносин.

У звʼязку з тим, що штрафи за порушення норм трудового законодавства безпосередньо повʼязані з розміром мінімальної заробітної плати, з 2018 року вони вже складають чималу суму. Наприклад, 11 169 гривень за порушення строків виплати заробітної плати, 111 690 гривень – за допуск до роботи без оформлення трудового договору, і найбільший – 372 300 гривень – за не допуск до проведення перевірки.

Наразі існують 2 типу перевірок Держпраці: планові і позапланові.

З плановими все просто – вони залежать від ступеня ризиковості субʼєкта господарювання і можуть проводитись раз на 2, 3 або 5 років. Дізнатись, чи загрожує Вам найближчим планова перевірка можна на офіційному сайті Держпраці, а також перевіряючи зобовʼязані повідомити Вам про майбутню перевірку за 10 днів до її проведення.

Планові перевірки зазвичай проводяться щодо всіх питань дотримання трудового законодавства, тож треба бути готовим, що інспектори запитуватимуть абсолютно всю документацію, що стосується трудових відносин з працівниками.

Позапланові, в свою чергу, можуть проводитись за наявності наступних підстав:

  • заява працівника про порушення його трудових прав;
  • рішення суду про проведення перевірки;
  • отримання інформації від правоохоронних органів;
  • інформація від ПФУ, ДФС та Держстатистики.

При позаплановій перевірці акцент буде зроблено на питання, яке і стало безпосередньою причиною для проведення перевірки. Тобто, якщо це була заява працівника про те, що з ним не оформлено трудовий договір – інспектори перевірятимуть наявність трудових договорів щодо всіх працівників підприємства.

Зауважимо, що інспектори під час проведення перевірок з питань дотримання трудового законодавства мають дещо інші можливості, ніж, наприклад, працівники податкового органу, до яких вже всі звикли.

Так, формально інспектор Держпраці має право прийти на перевірку в будь-який час доби і, що важливо, не попереджаючи про призначену позапланову перевірку субʼєкта господарювання.

Для проведення перевірки інспектору достатньо мати при собі службове посвідчення. Наявність будь-яких направлень чи наказів на проведення перевірки не вимагається. При цьому, це не означає, що посадова особа субʼєкта господарювання має одразу допустити такого інспектора одразу після демонстрації ним службового посвідчення. Навпаки, ми радимо записати дані такого посвідчення і перевірити, чи дійсно така особа є уповноваженим представником контролюючого органу. І тільки потім вже приймати рішення про допуск до перевірки.

Також не слід забувати про таке право роботодавця, як письмово викладати свої зауваження в акті перевірки, а також право вимагати від інспекторів нерозголошення комерційної таємниці, яка стала відома під час проведення перевірки (наприклад, шляхом підписання відповідного договору).

При виявленні під час перевірки порушень уповноважена особа контролюючого органу складає припис про усунення такого порушення і, у випадку необхідності, одразу накладає штраф за певну категорію порушень (наприклад, за не оформлення трудових відносин). В деяких випадках виконання винесеного припису дозволить роботодавцю уникнути подальшого накладення штрафу.

Тож для убезпечення себе від негативних наслідків можливих перевірок Держпраці радимо Вам прямо зараз провести аудит всієї документації, що стосується дотримання норм трудового законодавства, виявити слабкі місця і максимально оперативно усунути їх. В такому випадку Ви вже будете більш підготовлені до можливої перевірки, навіть позапланової.