Постановою Пенсійного Фонду України №11-1 встановлено порядок обміну інформацією з ДФС та Державною службою України з питань праці щодо роботодавців, які порушують законодавство про працю. Постанова поки що не набрала чинності (дата офіційного опублікування невідома, вступить в дію з моменту офіційної публікації), але бізнесу, як роботодавцям, слід заздалегідь перевірити можливі ризики щодо його діяльності.

Так, обмін інформацією буде відбуватися в двох формах:
– Електронній – на центральному рівні між ПФУ, ДФС та Державною службою України з питань праці;
– Паперовій – на територіальному рівні між ПФУ та територіальними органами податкової служби.

Яка саме інформація передаватиметься до ДФС?

– Інформація щодо роботодавців, які декларують заробітні плати своїх працівників нижче мінімально встановленого розміру;
– Особи, які не відобразили в обліку прийняття/звільнення робітника (подали повідомлення та не відобразили дані про зарплату або навпаки).

За результатами обробки отриманої інформації ДФС буде повідомляти ПФУ про здійснені нею заходи для перевірки цієї інформації, встановлені порушення та заходи реагування. В свою чергу, до Держпраці передаватиметься наступна інформація:
– Про осіб, працюючих за сумісництвом більше ніж у 5 роботодавців;
– Про осіб, що надають цивільно-правові послуги одній і тій самій особі довше 1 року;
– Про роботодавців, у яких непропорційна кількість цивільно-правових договорів порівняно із кількістю оформлених працівників;
– Про роботодавців, збільшивших кількість працівників, що працюють на умовах неповного робочого часу;
– Про роботодавців, які декларують нарахування заробітної плати нижче мінімально встановленого розміру;
– Про роботодавців, які працевлаштували нового працівника, проте не подали до контролюючого органу відповідне повідомлення;
– Про роботодавців, скоротивших чисельність робочого штату на 10 і більше відсотків. На місцевому рівні ПФУ буде отримувати від податкових органів інформацію щодо виявлених фактів роботи працівника без належного документального оформлена та дані щодо нарахування ЄСВ.

З цього всього можемо зробити висновок, що краще заздалегідь перевірити у себе на підприємстві дотримання всіх норм законодавства щодо праці, особливо у звʼязку із розмірами штрафів за їх порушення.