Система забезпечення безпеки на підприємстві – це не тільки ряд профілактичних, превентивних дій, спрямованих на недопущення форс-мажорних ситуацій, а й також порядок дій саме під час таких надзвичайних ситуацій.
Сьогодні ми хотіли б надати вам коротку інформацію щодо основних правил поводження під час обшуку, які допоможуть забезпечити вам дотримання ваших прав в процесі слідчої дії.
Тож почнемо.
- Створіть на підприємстві пам’ятку «Як поводитись під час обшуку» і періодично ознайомлюйте з нею своїх працівників.
- Майте напоготові контакти адвокатів, які негайно прибудуть до вас в цій екстремальній ситуації.
- Встановіть особистість всіх, хто намагається провести обшук, перевірте наявність ухвали суду на проведення такого обшуку, строк її дії і, відповідно, повноваження осіб, які прибули з цією ухвалою. Обов’язково отримайте копію такої ухвали.
- Впевніться, що до обшуку запрошено незалежних понятих (а не тих, що прийшли одразу зі слідчим або прокурором).
- З самого початку обшуку вимагайте ведення відеофіксації.
- Слідкуйте за усіма діями представників правоохоронних органів. Якщо обшук проводять одночасно в декількох кімнатах – призначте відповідальних осіб відповідно до кількості груп правоохоронців, які будуть спостерігати за всіма їх діями.
- Якщо правоохоронцями знайдено «заборонений» предмет, проте ані ви, ані поняті не бачили, як його було знайдено, в жодному випадку не торкайтесь до нього і вимагайте вказати в протоколі обшуку те, що окрім правоохоронців ніхто не був присутній під час того, коли цей предмет було знайдено. Якщо слідчим не буде це вказано – допишіть відповідне зауваження самостійно перед підписанням протоколу обшуку.
- У разі вилучення будь-яких предметів (документів, техніки тощо) вимагайте, щоб в протоколі обшуку було вказано їх детальний опис (реквізити, серійні номери та ін.). Це допоможе в подальшому ідентифікувати предмети для їх повернення.
- Протокол обшуку підписуйте останнім, тільки після ознайомлення з його змістом і зазначення в ньому всіх порушень, що були допущені представниками правоохоронних органів під час проведення обшуку.
- У випадку неправомірних дій з боку правоохоронного органу одразу телефонуйте на гарячу лінію і інформуйте про такі порушення.
Сподіваємось, вам не доведеться застосовувати цю пам’ятку на практиці, проте краще бути заздалегідь проінформованим, чим не знати що робити в такій екстремальній ситуації.