Система забезпечення безпеки на підприємстві – це не тільки ряд профілактичних, превентивних дій, спрямованих на недопущення форс-мажорних ситуацій, а й також порядок дій саме під час таких надзвичайних ситуацій.

Сьогодні ми хотіли б надати вам коротку інформацію щодо основних правил поводження під час обшуку, які допоможуть забезпечити вам дотримання ваших прав в процесі слідчої дії.

Тож почнемо.

  1. Створіть на підприємстві пам’ятку «Як поводитись під час обшуку» і періодично ознайомлюйте з нею своїх працівників.
  2. Майте напоготові контакти адвокатів, які негайно прибудуть до вас в цій екстремальній ситуації.
  3. Встановіть особистість всіх, хто намагається провести обшук, перевірте наявність ухвали суду на проведення такого обшуку, строк її дії і, відповідно, повноваження осіб, які прибули з цією ухвалою. Обов’язково отримайте копію такої ухвали.
  4. Впевніться, що до обшуку запрошено незалежних понятих (а не тих, що прийшли одразу зі слідчим або прокурором).
  5. З самого початку обшуку вимагайте ведення відеофіксації.
  6. Слідкуйте за усіма діями представників правоохоронних органів. Якщо обшук проводять одночасно в декількох кімнатах – призначте відповідальних осіб відповідно до кількості груп правоохоронців, які будуть спостерігати за всіма їх діями.
  7. Якщо правоохоронцями знайдено «заборонений» предмет, проте ані ви, ані поняті не бачили, як його було знайдено, в жодному випадку не торкайтесь до нього і вимагайте вказати в протоколі обшуку те, що окрім правоохоронців ніхто не був присутній під час того, коли цей предмет було знайдено. Якщо слідчим не буде це вказано – допишіть відповідне зауваження самостійно перед підписанням протоколу обшуку.
  8. У разі вилучення будь-яких предметів (документів, техніки тощо) вимагайте, щоб в протоколі обшуку було вказано їх детальний опис (реквізити, серійні номери та ін.). Це допоможе в подальшому ідентифікувати предмети для їх повернення.
  9. Протокол обшуку підписуйте останнім, тільки після ознайомлення з його змістом і зазначення в ньому всіх порушень, що були допущені представниками правоохоронних органів під час проведення обшуку.
  10. У випадку неправомірних дій з боку правоохоронного органу одразу телефонуйте на гарячу лінію і інформуйте про такі порушення.

Сподіваємось, вам не доведеться застосовувати цю пам’ятку на практиці, проте краще бути заздалегідь проінформованим, чим не знати що робити в такій екстремальній ситуації.