З початку року весь бізнес в Україні, особливо великий, живе під страхом загрози обшуком. Спочатку це були IT-компанії. Потім – великі промислові компанії. Згодом жертвами стали вже і інвестиційні компанії.
Як бачимо, ніхто не застрахований від цього. Підставою обшуку найчастіше стає «перевірка» програмного забезпечення, що використовується, а нещодавно зʼявився ще один привід: використання заблокованих інтернет-ресурсів та маршрутизація трафіку в інтересах російських спецслужб. Існує думка, що кримінальні справи за цим складом злочину, що важко довести, відкривають спеціально, щоб під час обшуку та інших слідчих дій була можливість «перекваліфікувати» їх у більш прості у доказуванні справи.
Як показує практика, дізнатися про запланований обшук дуже складно. Дозвіл на обшук видається судом за поданням слідчого, і таке подання розглядається без виклику сторони, щодо якої такий обшук планується. Єдиний вихід у цій ситуації – щоденно моніторити державний реєстр судових справ на предмет винесення щодо юридичної особи відповідної ухвали. Також доцільно моніторити і ваших контрагентів: якщо обшук був в них – цілком вірогідно, що скоро прийдуть і до вас.
Підставою очікувати обшук може стати і запит від слідчого органа про надання документів та інформації. Навіть якщо ви надали такі документи – обшук може бути проведено. Що необхідно зробити для мінімізації негативних наслідків обшуку?
1. Завчасно укласти договір про правову допомогу з адвокатом, який за вашим викликом зможе приїхати на місце обшуку та відстоювати ваші інтереси.
2. Забезпечити в приміщенні складне відмикання дверей ззовні та інші перешкоди проникнення до приміщення (це допоможе виграти трохи часу).
3. Підготувати працівників до можливого обшуку (можна провести пробне тренування), виокремити, яку інформацію вони можуть повідомляти, а яку ні.
4. Встановити правило, що з самого початку з представниками слідчих говорить керівник та/або адвокат. І лише з їх дозволу можна задавати питання іншим співробітникам.
5. Розмежувати, які документи і де зберігаються, а також де знаходиться програмне забезпечення. За доцільності – перенести все програмне забезпечення на віддалені сервери.
6. На початку обшуку обовʼязково перевірити документи, на підставі яких він проводиться (ухвалу суду, документи представників влади). Якщо хоча б щось в документах не відповідає дійсності, чи обшук проводиться не уповноваженими особами – терміново дзвоніть «102» та
повідомляйте про це.
7. Уважно ознайомтесь з протоколом обшуку і перед його підписанням додайте всю інформацію, що має значення, але не зазначена слідчим. Це може бути інформація про порушення, вчинені під час обшуку, про те, що слідчі вилучили предмети, не зазначені в ухвалі суду та інше.
Якщо одразу зазначити про це – оскаржувати такі дії в подальшому буде простіше. Обовʼязково отримайте копію постанови суду про дозвіл на обшук, протокол обшуку та протокол вилучення речей.
Головне, під час обшуку не слід панікувати. А для більшої впевненості в таких ситуаціях слід періодично проводити внутрішній аудит компанії та розробити заходи корпоративної безпеки, які завчасно покажуть слабкі місця та допоможуть своєчасно нейтралізувати їх.