У підприємців зʼявився новий «головний біль» – блокування реєстрації податкових накладних. Під «блокуванням» зазвичай розуміють відмову податкового органу зареєструвати відповідну податкову накладну.

Що робити субʼєкту господарювання в такому випадку? Розглянемо далі.

Як і будь-які інші дії субʼєкта владних повноважень, дії податкового органу з не реєстрації податкової накладної можна оскаржити в судовому та адміністративному порядках.
І хоча адміністративне оскарження дуже рідко дає позитивний результат, воно все ж таки допомагає виграти трохи часу, підготувати свою правову позицію, і, в ідеалі, побудувати конструктивний діалог з податковим органом.

Коли можна подавати скаргу?

Зважаючи на те, що при відмові в реєстрації ПН субʼєкт господарювання отримує електронну квитанцію з пропозицією надати додаткові документи та/або пояснення, на наш погляд, процедуру оскарження слід розпочинати вже після розгляду податковим органом таких
документів та пояснень. В іншому випадку скарга може бути розцінена як передчасна, у звʼязку із недотриманням процедури оскарження.
Деякі нюанси судового оскарження.

Якщо вирішити питання в адміністративному порядку не вдалося, доцільно подавати позов до адміністративного суду за місцезнаходженням позивача. Звертаємо увагу, що відповідачем у таких справах буде ДФС України, а не територіальний податковий орган, оскільки саме ДФС
приймає оскаржуване рішення.

Позовні вимоги можуть бути сформульовані як прохання визнати дії податкового органу протиправними, прохання зобовʼязати зареєструвати ПН та ін. Якщо ДФС після надання їй додаткових документів та пояснень не виносить остаточне рішення, доцільно визнавати таку бездіяльність неправомірною та просити зобовʼязати винести рішення. Теоретично, можна просити зобовʼязати зареєструвати податкову накладну, але велика вірогідність того, що суд відмовить у задоволенні позову в цій частині саме у звʼязку із відсутністю остаточного рішення ДФС.

Хоча Наказом Міністерства Фінансів України №567 від 13.06.2017 року визначено конкретний перелік документів, наявність яких є достатньою для прийняття рішення в таких справах (в більшості це первинна документація за господарською операцією), до суду доцільно
подати ще і документи, які підтверджують реальність господарської діяльності сторін. Це можуть бути документи, які підтверджують наявність обладнання та працівників, документи щодо переговорів по укладанню договору, документи, які підтверджують кінцевий результат та наслідки вчиненого правочину.

Коли ПН буде зареєстрована?

ПН, щодо якої проводилось оскарження у звʼязку з відмовою реєстрації, може бути зареєстрована у двох випадках:
– Якщо після адміністративного оскарження буде прийнято рішення про її реєстрацію;
– За наявності судового рішення, що набрало законної сили.

Тож, цілком очевидним є те, що в більшості випадків податкові накладні будуть зареєстровані вже після отримання рішення суду апеляційної інстанції (у випадку подання апеляційної скарги).

За аналізом першої судової практики в таких справах можна вивести деякі аргументи, які допоможуть отримати позитивне судове рішення:
1. Платником податків дотримано всіх норм законодавства щодо реєстрації податкових накладних (надано первинну документацію та доведено реальність операцій);
2. Податковим органом неналежно вказано підстави для зупинення реєстрації ПН (не зазначено конкретний вид критерію за ст.201 Податкового Кодексу України), що, в свою чергу, на дає розуміння платнику податків, які документи та пояснення йому слід подати до податкового органу.

В комплексі з наданими письмовими доказами платник податків має всі шанси відстояти свою позицію.