Кожен роботодавець, відповідно до квот, встановлених чинним законодавством, зобовʼязаний працевлаштувати у себе на підприємстві осіб, що мають інвалідність.
Після введення нових штрафів за порушення трудового законодавства, такий обовʼязок отримав нову хвилю актуальності.

Які особливості працевлаштування інвалідів?

Основною особливістю працевлаштування цієї категорії осіб є те, що у звʼязку із їх станом здоровʼя та на їх прохання роботодавець зобовʼязаний встановити їм особливий робочий графік, наприклад, неповний робочій день чи тиждень.

    Роботодавцю, під час працевлаштування таких осіб слід звернути увагу на наступне:

  • дотриманням вимог законодавства вважається лише працевлаштування інвалідів на основне місце роботи. Зовнішнє сумісництво не зараховується до квот.
  • під час працевлаштування обовʼязково слід звернути увагу на висновок МСЕК щодо такої особи – саме там зазначено, які види робіт особі рекомендовано або не рекомендовано.
  • працівник має право на індивідуальну програму реабілітації, під час якої роботодавець зобовʼязаний надати йому спеціальним чином об лаштоване робоче місце.
  • якщо особу направлено на конкретну роботу за рекомендацією МСЕК – до неї неможна застосовувати випробувальний термін.
  • якщо професійні якості особи не відповідають посаді – роботодавець має право відмовити у прийнятті на роботу.

Працевлаштування відбувається на загальних підставах, але окрім стандартного пакету документів (трудова книжка, паспорт, диплом та ін.) особа має надати висновок МСЕК та індивідуальну програму реабілітації (за наявності).
Проте головне, на що слід звернути увагу, це те, щоб робота, на яку працевлаштовується інвалід, не мала протипоказань для здоровʼя особи і щоб стан здоровʼя працівника не перешкоджав виконанню його трудових обовʼязків. Тут краще керуватися принципом «Не нашкодити».