Що ж, незважаючи на досить нещодавні зміни в законодавство щодо проведення обшуків, певні «традиції» їх проведення все ж залишились (як показує, наприклад, нещодавній досвід компанії Нова пошта).

Тому не зайвим буде морально підготувати себе та своїх співробітників до можливого обшуку, використовуючи цю невеличку пам᾿ятку.

Тож, для захисту своїх прав у випадку проведення обшуку радимо вам дотримуватись наступних правил:

  1. Якнайшвидше зв᾿язатись з вашим адвокатом та забезпечити його прибуття на місце події.
  2. Проінформувати керівництво та посадових осіб компанії щодо цієї слідчої дії.
  3. В жодному випадку не передавати представникам правоохоронних органів особисті речі (телефони, флешки та ін.), а також не повідомляти інформацію щодо діяльності підприємства.
  4. Пам᾿ятати про право використовувати ст.63 Конституції України та відмовитись давати показання щодо себе.
  5. Під час обшуку в жодному разі не залишати представників правоохоронних органів без «супроводу» представників вашої компанії.
  6. Звернути увагу, що якщо якісь речі були вилучені в одному приміщенні, а описуються в протоколі – в іншому, представникам фірми бажано бути присутніми під час їх «транспортування».
  7. Після того, як обшук одного приміщення проведено – замкнути його, оскільки слідча дія вже здійснилась, а повторні спроби проникнути до приміщення трактувати як повторний обшук і вимагати відповідне судове рішення.
  8. Кожен співробітник має залишатись в приміщенні проведення обшуку та фіксувати дії правоохоронних органів, звертаючи увагу на можливі порушення.

Правило, яке також важливе, але про яке слід пам᾿ятати ДО проведення обшуку – не зберігати на робочому місці великі суми грошових коштів.

Дотримання цих правил, звичайно, не скасує обшук, який вже розпочався, проте допоможе мінімізувати ризик порушення ваших прав.