Реалії ведення бізнесу «по-українські» демонструють, що будуючи систему безпеки на підприємстві слід звертати увагу не тільки на внутрішню складову, наприклад, щодо захисту інформації, а й на фізичний захист вашого бізнесу від так званих рейдерських атак.

Як показує статистика, за рік в Україні відбувається близько 3000 рейдерських атак (і це тільки ті, про які повідомляють) і близько 90% з них є успішними для рейдерів.

Чому рейдерство так популярно?
По-перше, це найдешевший спосіб отримати працюючий, прибутковий бізнес або позбутися конкурента.
По-друге, через недосконалість законодавства, в якому досі не врегульоване це поняття і не встановлена відповідальність за таку діяльність.

По-третє, високий рівень корупції у владних структурах, що робить можливим такі дії.
По-четверте, низький рівень правосвідомості і розуміння необхідності правової безпеки, що призводить до економії на превентивних заходах.

Все це в комплексі і є причиною розповсюдженості рейдерських атак.

Не слід забувати, що рейдерська атака – це не спонтанне рішення. Це заздалегідь розроблений, ретельно спланований комплекс заходів, спрямований на отримання контролю над бізнесом. Правопорушники під час такої підготовки аналізують все: фактичні активи підприємства, кредитну та податкову історію, побудову системи управління всередині бізнесу, наявність конфліктів між керівними особами, наявність судових спорів та кримінальних проваджень та інше.

Після цього прораховується, до кого володілець бізнесу може звернутись після початку рейдерської атаки і проводяться заходи для мінімізації результатів такого звернення (підкуп, шантаж тощо).

Окрім стандартного відбирання бізнесу із застосуванням заходів фізичного впливу, підробки документів та внесення нових даних у реєстраційні відомості можуть застосовуватись більш непомітні заходи, як то:

  • за допомогою мінори тарного пакету акцій проводиться «розмивання» контрольного пакету акцій та отримання судового рішення, що добросовісний акціонер взагалі не є акціонером і не уповноважений примати управлінські рішення. Після, без участі такого акціонера приймається рішення про зміну системи управління, виведення майна та ін.;
  • скуповування боргів підприємства або ініціювання банкрутства;
  • скуповування мінори тарних пакетів акцій;
  • отримання судових рішень про визнання певних рішень загальних зборів недійсними;
  • блокування банківських рахунків;
  • нанесення шкоди репутації підприємства або репутації його засновників/керівників;
  • налагодження зв’язку з працівниками підприємства або введення в колектив «своїх» людей для отримання внутрішньої інформації.

Як бачимо, не всі ці дії можна одразу розпізнати як підготовку до рейдерської атаки та нейтралізувати.

Тож для забезпечення економічної, інформаційної та корпоративної безпеки вашого бізнесу слід систематично дотримуватись певних правил:

  • повноваження виконавчого органу підприємства щодо великих правочинів мають бути обмежені та здійснюватись виключно за згодою загальних зборів;
  • в уставі компанії обов’язково мають бути прописані так звані «антирейдерські» положення;
  • володіння акціями у групі компаній має бути перехресним;
  • управлінська, виробнича та торгова діяльність бізнесу мають контролюватись різними компаніями (відділами);
  • доступ осіб до конфіденційної інформації має бути обмеженим, під особистий підпис та з роз’ясненням наслідків розголошення конфіденційної інформації;
  • недоступність установчих та інших важливих документів компанії пересічним працівникам;
  • за межами офісу мають зберігатись дублікати установчих документів, доступ до яких може бути тільки у власника підприємства;
  • ведення постійного моніторингу взаємовідносин з контрагентами та недопущення простроченої кредиторської заборгованості.

Звичайно, дотримання таких правил не дає вам стовідсоткову гарантію захисту від рейдерських атак, проте все ж таки дещо мінімізує їх, а також триматиме вас у стані готовності протистояти незаконним посяганням на ваш бізнес.