Рейдерство має свою багатоманітну та довгу історію, в якій навряд чи колись можна буде поставити крапку. І хоча часи «лихих 90-х» давно пройшли, сучасні методи рейдерства стають більш різноманітними з урахуванням нових електронних технологій.

РейдерствоЩе в 2016 році в Україні було проведено так звану «антирейдерську» реформу, за результатами якої було прийнято нові закони та внесено відповідні зміни у вже існуючі, і все для забезпечення схоронності особистих та майнових прав субʼєктів господарювання.

І хоча такі зміни є позитивними, вони не дають стовідсоткової гарантії захисту від рейдерських атак.

Тож кожен підприємець має самостійно дбати про свій бізнес, розробивши власну методику захисту, в яку обовʼязково мають бути включені наступні пункти:

  1. Попередня розробка алгоритму дій у випадку рейдерської атаки. В такому алгоритмі мають бути прописані дії кожного співробітника, від директора до штатного працівника. Основна мета такого алгоритму – оперативно і ефективно заблокувати кошти і майно з метою неможливості заволодіння ними зловмисниками.
  2. Захист майна шляхом внесення його у заставу/іпотеку повʼязаним компаніям, а також «перехресне» володіння акціями суміжних компаній.
  3. Організація на підприємстві системи економічної безпеки і безпеки в цілому.
  4. Захист документообігу шляхом розробки спеціальної політики доступу до документів та зберігання їх.
  5. Контроль дебіторської та кредиторської заборгованості.
  6. Систематичний моніторинг відкритих реєстрів щодо відповідності інформації, зазначеній в них, дійсності.

Певну специфіку мають рейдерські атаки на агробізнес, оскільки вони є більш фізичними – зазвичай це захоплення ділянки та врожаю.

Тому, окрім перелічених вище пунктів, володільці агробізнесу обовʼязково мають звернути увагу на:

  1. Наявність в установчих документах «антирейдерських пунктів» – як то обмеження повноважень директора, засновників, особливі вимоги к укладанню правочинів.
  2. Своєчасна пролонгація і державна реєстрація договорів оренди земельних ділянок, що дозволить попередити «задвоєння» реєстрації таких договорів.

Боротьба з рейдерськими атаками зазвичай має декілька етапів:

  1. Адміністративне оскарження – звернення до поліції та до Комісії щодо розгляду скарг в сфері державної реєстрації.
  2. Судове оскарження, з обовʼязковими заходами забезпечення позову у вигляді заборони вчиняти дії щодо внесення будь-якої інформації до державних реєстрів щодо позивача.
  3. Робота з засобами масової інформації, яку слід вести паралельно з суто юридичною роботою, оскільки в цій справі важливо привернути увагу до ситуації рейдерської атаки.

Ми сподіваємося, що ці знання Вам ніколи не доведеться застосовувати на практиці, але для зменшення ризиків радимо вести належну попереджувальну роботу на Вашому підприємстві.