До сьогодні ми вже багато писали про механізм забезпечення безпеки підприємства, коли його посадові особи проходять в якості підозрюваних або обвинувачених у злочині.
Сьогодні хотілося б звернути увагу на «протилежний» бік кримінального процесу і трохи розказати щодо порядку дій потерпілого, оскільки грамотно побудований механізм дій допоможе забезпечити належне ведення провадження і, відповідно, захист інтересів Вас і Вашого
підприємства в разі їх порушення.
Повідомити про злочин щодо Вас чи Вашого бізнесу можна двома шляхами: зʼявитись в відділ поліції, і слідчому або оперативному працівнику під протокол викласти інформацію щодо вчиненого злочину. При цьому працівник поліції обовʼязково повинен попередити заявника про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення про злочин. Другий шлях – написати заяву самостійно та подати її через канцелярію, отримавши відмітку про подання на другому екземплярі. Проте що в першому, що в другому варіанті існує ризик того, що працівники поліції не побачать одразу ознак злочину, не внесуть інформацію до ЄРДР і взагалі гальмуватимуть розгляд такої заяви.
Тож якщо Ви впевнені, що Ваше повідомлення про злочин варте розслідування, слід дотримуватись наступного алгоритму.
Відповідно до чинного законодавства, інформація про злочини вноситься до ЄРДР не пізніше 24х годин з моменту її отримання. Якщо по закінченню цього строку Вас не повідомили про результати розгляду Вашої заяви, не надали інформації про внесення даних до ЄРДР, Вам
варто звернутись до слідчого судді із заявою про захист порушених прав.
Скарга подається на бездіяльність слідчого і в резолютивній частині варто просити суд зобовʼязати слідчого внести дані про злочин до ЄРДР.
Судова практика свідчить, що більшою мірою суди задовольняють подібні заяви. Після отримання ухвали суду її копію слід подати до відділу поліції, в який Ви звертались із повідомленням про злочин із коротким супровідним листом про необхідність внесення інформації до ЄРДР.
Якщо таким злочином шкоду завдано Вам ти Вашим інтересам – після отримання номеру кримінального провадження слід подати заяву з вимогою залучити Вас до справи в якості потерпілого.
Якщо вимога про надання Вам статусу потерпілого проігнорована – застосовується той самий алгоритм оскарження у вигляді звернення до суду. Звертаємо Вашу увагу, що своєчасне отримання статусу потерпілого у справі надає Вам відповідні права і можливість контролювати хід розслідування та впливати на нього. Відповідно, Ви будете в курсі всієї інформації, що Вас стосується, що вбереже Вас та Ваше підприємство від неприємних сюрпризів.