На жаль, в Україні була і досі залишається поширеною практика передачі боргів колекторським фірмам, які потім всіма законними і незаконними способами турбують громадян і вимагають сплатити заборгованість, іноді навіть вигадану.

При чому, страждати від таких дій можуть іноді не тільки боржники, а й їх родичі і друзі, які формально не мають жодного відношення до заборгованості.

Разом з тим, до суду, для законного стягнення заборгованості, такі особи звертаються вкрай рідко, на що є декілька причин:

  • в багатьох випадках вже минув строк позовної давності, тож велика ймовірність відмови в задоволенні позову;
  • для звернення до суду необхідно спочатку сплатити судовий збір;
  • суд має право зменшити суму нарахованих штрафних санкцій, якщо вони значно перевищують суму заборгованості;
  • грошові і часові витрати на судовий процес неспівставні з сумою заборгованості, яку намагаються стягнути;
  • у колекторів наявні не всі документи, що підтверджують право на отримання грошей.

У звʼязку з тим, колектори використовують більше психологічні способи тиску на громадян, як то дзвінки, листи, особисті зустрічі, сподіваючись, що одного дня особа не витримає і заплатить.

Що ж робити, якщо Ви стали жертвою такого тиску або до Вас (хоча б вперше) звернулись із вимогою заплатити якийсь борг?

Нажаль в Україні відсутнє спеціальне законодавство, яке регулює діяльність таких фірм, тож боротися з ними доводиться за «загальними правилами».

По-перше, перевірте факт передачі колекторській фірмі Вашої заборгованості. Бувають випадки, коли за номерами телефонів дзвонять шахраї, які якимось чином отримали базу даних і тепер сподіваються на «легкі гроші».

Тож в першу чергу вимагайте надіслати Вам засвідчені копії документів, що підтверджують факт переходу права вимоги за заборгованістю.

Не зайвим буде уточнити у кредитора реальність передачі такого права вимоги.

Памʼятайте, що за законодавством України боржник має право не сплачувати заборгованість, якщо йому не надано належних доказів щодо заміни кредитора.

По-друге, максимально фіксуйте свої спілкування з колекторами і подавайте заяву про вчинення злочину. Записуйте телефонні розмови, знімайте відео зустрічей, зберігайте всю письмову кореспонденцію.

Чим більше доказів неправомірних посягань Ви матимете – тим більше шансів ініціювати кримінальне провадження з цього питання та притягти винних осіб до відповідальності.

Найчастіше, заява про злочин в таких випадках відповідатиме наступним складам злочину:

  • Ст.190 КК України – шахрайство;
  • Ст.189 КК України – вимагання;
  • Ст.195 КК України – погроза знищення майна.

Можливі і інші варіанти, які залежать від того, як далеко зайдуть колектори в своїх спробах «вибити» заборгованість.