Економічна безпека в широкому значенні цього слова передбачає можливість захисту свого бізнесу від будь-яких факторів економічного впливу. Її підвид – податкова безпека, окрім всіх правил оподаткування і ведення бухгалтерського обліку неабияке значення надає комунікації з податковими органами.

В цій статті ми знов поговоримо про наболіле питання податкових перевірок, а саме – як поводити себе під час проведення податкової перевірки. Більшість правил має превентивний характер, оскільки підготовку до перевірки слід провести ще тоді, коли вона вам навіть не загрожує, і періодично оновлювати в пам’яті отримані знання.

Отже, основними правилами можна назвати наступні:

1. Ваше приміщення має бути обладнане базовими заходами безпеки для протидії проникнення в нього сторонніх осіб. Також варто забезпечити приміщення засобами аудіо- та відео-фіксування, що будуть незайвою доказовою базою.

2. Детально, і головне, завчасно, проінструктуйте осіб, що відповідальні за пропускний режим, про алгоритм їх дій у випадку податкової перевірки. Найчастіше саме ці особи відповідатимуть за перше враження і позиціонування компанії при подальшій перевірці. Саме цей працівник має, окрім повідомлення про факт перевірки керівника і адвоката, перевірити всі необхідні документи у перевіряючи і забезпечити не проникнення в приміщення осіб, що не мають на це законних повноважень.

3. Завжди перевіряйте документи осіб, що прийшли з перевіркою. Прослідкуйте, що дані на наказі на перевірку, направленні, постанові суду, посвідченнях перевіряючих мають співпадати. В ідеалі зніміть копію або сфотографуйте пред?явлені документи. Первинну перевірку всіх цих документів зазвичай робить особа, відповідальна за пропуск у приміщення інших осіб, але незайвим буде подальша перевірка всіх наданих документів ще й адвокатом.

4. До проведення перевірки запропонуйте посадовим особам державного органу розписатись в журналі перевірок. Якщо у вас немає такого журналу – саме час його впровадити.

5. Пам’ятайте, що всі державні перевірки дозволені виключно в робочі дні і в робочий час. Поява інспекторів і інший час – законна підстава не допускати їх до проведення перевірки.

6. Проінструктуйте всіх працівників (звісно – завчасно), що надавати будь-які документи представникам державним органів при проведенні будь-якої перевірки вони можуть тільки після узгодження цього з керівником. Пропишить це в посадових інструкціях, щоб працівники могли посилатись на них під час суперечок з перевіряючими. Також робітники мають знати, що вони не зобов’язані надавати пояснення, і в будь-який момент можуть вимагати правову допомогу для ведення подальшої комунікації з представником влади.

7. Завчасно проінформуйте працівників та в визначеному місці запишіть телефони «гарячих-ліній» державних органів, за якими можна скаржитись на неправомірні дії, в тому числі під час проведення перевірок. Якщо представник податкової здійснює явно незаконні дії, і ви маєте докази цього – не зволікайте і повідомляйте про це.

8. Пам’ятайте, що під час податкової перевірки інспектор не може вилучати оригінали документів. Він має право тільки робити копії з них (до речі, за власний рахунок).

При цьому, навіть надання копій слід задокументувати відповідним актом приймання-передачі, щоб мати уявлення і докази, які саме документи були вилучені під час перевірки.

9. Детально вивчайте акт, складений податківцями після проведення перевірки. За наявності зауважень – зазначайте про це на самому акті. Це значно спростить подальше доказування неправомірності дій.

10. Незважаючи на традиційне оскарження результатів перевірки, яке затягується на досить тривалий час, незайвим буде провести окрему нараду, в якій детально проаналізувати, що стало причиною податкової перевірки, які помилки були допущені з вашого боку під час її проведення, і що можна зробити в подальшому для уникнення подібних ситуацій. Впевнені, такий аналіз значно зменшить ризик повторення такої ситуації.

Дотримання цих елементарних правил податкової безпеки дозволить вам зменшити ризик негативних наслідків податкових перевірок для вашого бізнесу.