перевірка ДержпраціАналіз останньої судової практики очікувано свідчить про збільшення кількості судових спорів між роботодавцями та органами Держпраці щодо питань дотримання трудового законодавства. Досить часто підставою для таких спорів є заяви або скарги працівників (в тому числі й колишніх)  на роботодавця, в яких вони вказують на порушення субʼєктом господарювання норм чинного законодавства.

Досить часто, перед безпосереднім зверненням до Держпраці працівник приходить до керівника і може шантажувати його погрозами написати таку скаргу, намагаючись отримати кращі умови праці для себе. Якщо вимоги такого шантажиста не задовольняються – в своїй скарзі він може викласти безліч порушень – від не оформлення працівників за трудовим договором до виплати зарплати «у конверті».

Відповідно до норм чинного законодавства, Держпраці має перевірити подану скаргу на відповідність встановленим вимогам, а потім прийняти рішення щодо проведення чи не проведення перевірки такого роботодавця з питань дотримання норм чинного законодавства про працю. Якщо прийнято рішення про проведення перевірки – Держпраці виносить відповідне рішення та направлення із зазначенням предмету та часу майбутньої перевірки, про що повідомляється такого роботодавця.

Що робити роботодавцю у випадку отримання зазначених вище документів?

По-перше – перевірити їх на предмет відповідності формальним вимогам чинного законодавства. Порушеннями в даному випадку можуть бути: закінчення строку для проведення перевірки, відсутність у представника Держпраці службового посвідчення та ін..

По-друге – до початку перевірки підготувати документи, що обґрунтують безпідставність поданої скарги. Найчастіше це трудові договори з працівниками, повідомлення (встановленої форми) податкового органу про прийняття на роботу працівників, відомості про нарахування заробітних плат тощо.

Такі документи слід передавати уповноваженим особам державного нагляду в якості завірених копій та під опис, отримавши на другому екземплярі опису відмітку про отримання цих документів.

За результатами проведення перевірки державний інспектор складе акт, який не підлягає оскарженню, проте під час підписання якого роботодавець має право зафіксувати свої зауваження. Також виноситься припис щодо усунення порушень, до якого субʼєкт господарювання також може внести свої заперечення та зауваження.

Зазначений припис може бути оскаржений в адміністративному та в судовому порядку.

Додатково, після отримання припису слід бути готовим оскаржувати постанову адміністративного суду про накладення штрафу, а також оскаржувати протокол щодо посадової особи (керівника) субʼєкта господарювання в місцевому суді.

Якщо Ви вважаєте, що штраф винесено незаконно та необґрунтовано – дуже важливо оскаржувати всі три зазначені документи, оскільки результати розгляду оскарження в одному процесі можуть бути використані в іншому.

Як бачимо, трудовий шантаж – досить небезпечне явище, оскільки Вам доведеться протидіяти як шантажисту, так і залучених ним державним органам.