Україну накрила величезна кількість стартапів, малого бізнесу та інших видів «власних справ». Популярна течія «працювати на себе» не вщухає, проте дехто, в ейфорії від перспектив відкриття власної справи, забуває про можливі ризики і згадує про них, коли вже занадто пізно.
Ми не будемо відговорювати від відкриття власного бізнесу, проте наполягаємо на відповідальному підході до цієї справи, адже це, по суті, Ваше майбутнє. Тож на що обовʼязково треба звернути увагу, якщо Ви вирішили розпочати власний бізнес?

1. Оберіть відповідну організаційно-правову форму
Ми не будемо заглиблюватись в ускладнені форми типу акціонерних і командитних товариств. Найпопулярнішими були і залишаються дві організаційно-правові форми: ФОП та ТОВ. Вибір залежить від кількості засновників Вашого бізнесу і прогнозованих доходів. Якщо обсяг діяльності та дохід планується невеликий – доцільно розпочати з реєстрації ФОП.

2. Реєстрація бізнесу
Незважаючи на всі спрощення цієї процедури, до неї все ж таки слід підходити відповідально. Перевірте, чи немає помилок в реєстраційній картці, чи співпадають дані, зазначені в протоколах, з даними в інших документах? Чи всі суттєві умови прописані в статуті? Особливо приділіть увагу статуту у випадку наявності декількох засновників з різними долями в статутному фонді. Заздалегідь продумайте механізм функціонування підприємства у випадку конфліктів між засновниками.

3. Форма оподаткування
Знов таки, зважаючи від прогнозованих доходів субʼєкт господарювання може перебувати на загальній чи спрощеній системі оподаткування. Зважаючи на кількість операцій та потенційних контрагентів вирішується питання доцільності реєстрації платником ПДВ.

4. Види діяльності
В реєстраційній картці слід максимально повно і точно зазначити ті види діяльності, якими планує займатись підприємство. Простіше робити це одразу, ніж потім вносити зміни, або в гіршому випадку, пояснювати податковій, чому Ви здійснювали діяльність, яка не зазначена в
документах фірми. В статутних документах бажано вказувати одразу всі існуючі види діяльності (виокремив, наприклад, ті основні, якими підприємство точно буде займатись), щоб в подальшому не підписувати кожного разу нову редакцію статуту.

5. Захист прав інтелектуальної власності
В епоху тотальної компʼютерізації та переміщенні життя в інтернет це стає особливо актуальним. Якщо Ви хочете якісно відрізнятись від Ваших конкурентів і вже продумали собі яскравий логотип, гасло та інше – зареєструйте Ваші права на такі обʼєкти. Це може бути зроблено у вигляді торгівельної марки, авторського права, доменного імені та інше, але має бути обовʼязково, щоб в подальшому було простіше відстоювати свої права у випадку недобросовісних дій конкурентів.

Ці питання є основними, які кожен володілець бізнесу має вирішити на самій першій стадії – створенні субʼєкта господарювання. В подальшому виникне чимало запитань, що потребуватимуть Вашої уваги, але належний старт власної справи – вже гарний фундамент для Вашого успіху.