Введення безвізового режиму активізувало українців більше подорожувати за кордон. За даними статистики, цим режимом скористалось вже більше 95 тисяч українців. Проте, ніхто не веде статистику, скільком особам було відмовлено у виїзді через те, що щодо них є судове рішення про заборону виїзду з країни.

Така заборона найчастіше встановлюється у випадку, якщо особа має борг: перед державою, перед іншою особою, щодо виплати аліментів. При цьому не має значення сума заборгованості (хоча цілком зрозуміло, що суд не буде накладати заборону виїзду в разі наявності боргу у 100 гривень).

Особливість в тому, що суд зазвичай не повідомляє боржника про те, що йому заборонено виїзд з країни. Таке рішення виноситься під час виконавчого провадження і особа може навіть не знати про наявність обмеження.

Тому доцільно перед подорожжю проконтролювати, чи не винесено щодо вас такої заборони. Перевірити це можна, подавши запит до прикордонної служби, або хоча б проглянути через реєстр судових рішень, чи не було щодо вас судових справ та винесених постанов.

Якщо ж ви виявили, що щодо вас таки наявна заборона виїзду – ви можете оскаржити її до суду апеляційної інстанції.
Для цього необхідно буде звернути увагу на декілька обставин:
– Чи дійсно ви, як боржник, ухиляєтесь від виконання винесеного судового рішення? При цьому слід мати на увазі, що відсутність коштів для виплати заборгованості не є примусовим ухиленням від сплати боргу.
– Чи дійсно ви, як боржник, ухиляєтесь від викликів державного виконавця? Державні виконавці завжди вказують це як підставу в необхідності встановлення заборони виїзду, проте контраргументом можуть бути докази, що виконавець надсилав виклики на помилкову адресу, або взагалі не надсилав, або докази вашої присутності у нього (все це можна
отримати під час ознайомлення з виконавчим провадженням).

Після того, як судом апеляційної інстанції буде скасовано таку заборону, слід надати копію рішення до прикордонної служби для виключення з бази осіб, яким виїзд заборонено.

При цьому, зверніть увагу, що державний виконавець має право повторно просити суд накласти заборону виїзду. Тому слід спрямувати свої зусилля не тільки на зняття таких заборон, але й на вирішення проблеми виконавчого провадження в цілому.