Захист успішного аграрного бізнесу від рейдерських атак все ще залишається «головним болем» власників такого бізнесу. Тільки за 2017 рік в Україні, незважаючи на зміни в законодавстві і збільшення відповідальності за такі дії, зафіксовано більше 700 випадків рейдерства. Одним з факторів, що робить це явище таким поширеним, експерти називають зміни в законодавстві у 2013 році, коли право на реєстрацію прав на землю було передано до органів юстиції і всю записи було перенесено до нового реєстру, що відкрило шляхи для нових зловживань.

Також, не варто забувати і про недбалість самих учасників земельних правовідносин. Деякі орендарі чомусь не поспішають реєструвати укладені договори оренди в державному реєстрі, не підтверджуючи свої права і фактично надаючи можливість власнику реєструвати нові договори, при реєстрації яких попередній орендар ніяк не зможе підтвердити свою позицію.

Тож зверніть увагу на деякі моменти, які допоможуть Вам захистити свій агробізнес від рейдерських атак:

  1. Завжди належним чином підписуйте всі правочини і реєструйте їх відповідно до вимог чинного законодавства. Після реєстрації – отримайте документи, що підтверджують вашу права щодо конкретної земельної ділянки.
  2. Періодично перевіряйте по відкритих реєстрах коректність внесеної до них інформації щодо земельної ділянки та вашого підприємства.
  3. Слідкуйте за новими технологіями в цій сфері і використовуйте їх. Наприклад, з кінця 2016 року працює так званий сервіс «SMS-Маяк», який дозволяє користувачам, що зареєструвались в його системі, миттєво отримувати інформацію не тільки про зміни в державних реєстрах щодо їх земельних ділянок та юридичних осіб (включаючи повідомлення про самий перший етап – подання заяви на внесення змін), а й отримувати інформацію про те, що хтось цікавився вашим майном і отримував відповідний витяг з реєстру.

Також нагадаємо, що у випадку рейдерської атаки необовʼязково звертатись одразу до суду. Чинне законодавство передбачає також можливість звернутись до антирейдерської комісії при Міністерстві Юстиції України, яка досить непогано зарекомендувала себе у 2016 році, повернувши право власності на землю більш ніж на 7,5 тисяч гектарів.